Bőrvértek
Harcosok viselete

Bőrvértek
A csaták hevében egy harcos 3 tényezőre számíthatott.
- A bajtársaira
- A harci tudására
- És megfelelő felszerelésére.
Szeretném leszögezni, hogy nem mások munkáját hivatottam most jellemezni! Magyarországon és világszerte, rengeteg remek bőrdíszműves munkálkodik és mind-mind különféle szebbnél szebb termékeket állítanak elő. Saját harci tapasztalataimból tudom csak meríteni, amikor írok.
A bőrvértek megosztják a világot, sokan nem tartják hatásosnak, sokan istenítik, remekműként kezelik azokat és vannak olyanok, akik egyáltalán a létezésükben is kételkednek. Tapasztalataim szerint sajnos eléggé könnyelműen kezeljük a vértek fontosságát.
Az eddigi tapasztalataim alapján felsorolom a vérteket:
Egyszerű lamellás bőrvért
Itt sokszor találkozok azzal a hibával, hogy egyszerűen 3mm vastag bőrlamellákat összefűznek, ezzel alkotva egyetlen réteget. Könnyű házilag elkészíteni, csak türelemjáték, nem kell hozzá sok szerszám sem. Ezek a vértek leginkább csak mutatós tárgyak lesznek, mint effektív védelmi tényezők.
Az persze sokat segít, ha a viselője a vért alá, magára ölt egy nemez viseletet is, vagy olyan ruhát, ami képes még az energia elnyelésre.
Ezek a vértek jellemzően kis védelemmel rendelkeznek, míg relatív mozgékonyak maradnak. Az ütéseket részben tompítják, de egy teljes erővel bevitt ütés kivédésére már nem annyira alkalmasak. A vágó, szúró fegyverek ellen sem nyújtanak nagy menedéket, mivel az 1 lamella rétegen egy hegyes penge, könnyedén utat talál magának.
A kezdeti szkíta időkből találtak hasonlókat.
Kétrétegű vért:
Ő is nagy kedvenc szokott lenni. Itt már egy vékonyabb bőrrétegre rögzítik a bőrlamellákat. Ez a típus már nagyobb védelmet nyújt vágások és gyengébb szúrások ellen, az ütések energia oszlatásában is jobban viselkedik mint az egy lamella réteges vért.
Kis kuszaság most:
Egész bőrből megformált vért:
Ez a típus, amit általánosságban "Türk" típusú vértnek is lehet hívni. (Tudom sok hagyományőrzőt magamra haragítok ezzel a kijelentéssel)
Ezeket a vérteket viselik többnyire a honfoglalás (második visszajövetel) időszakát kedvelő hagyományőrzők.
Ezek a vértek már jobban tűrik az ütéseket, nagyobb védelmet nyújtanak a vágások ellen és a szúrásoknak is ellenállnak. (Persze tökéletes nincs!) 2 problémával szoktam találkozni. A vért túl nagy kiterjedésű, ezáltal akadályozza a mozgást, ellenben nagyobb védelmet is nyújt.
A másik verzió kisebb kiterjedésű, ezáltal logikusan, kisebb felületeket véd, ellenben sokkal mozgékonyabb.
A modern változataiban, csak annyit sajnálok, hogy zömmel úgy csinálják meg őket, hogy 1 vastag réteg bőrre vésnek, esetleg vereteket rögzítenek, így gyengébb lesz az ellenálló képessége a valós támadásokkal szemben.
Ritkán, de szerencsére láttam már olyat, mikor több vastag bőrréteg volt egymásra rétegelve, nagyon megnöveli a viselője biztonságát. Ez a verzió természetesen nehezebb is.
Íjászoknak kivalló választás tud lenni, de közelharcba nem érdemes keveredni mindenáron!
Sokrétegű bőrvért:
Későbbiekben a hunok is ezt a technikát alkalmazták, de erre még visszatérünk.
Szerintem ez az a típus, amit sok harcos keres magának. Egy hátránya van ezeknek a vérteknek, az a súly. Nevezhetnénk úgy is, hogy ez a bőrvértek nehézpáncélja.
A megoldás egyszerű, vettek egy nemezréteget, amit összerögzítettek egy bőr réteggel, arra került 1, esetleg 2 réteg lamella utána erre a rétegre erősítettek, a nem hajlékony részeknél egy vastag egybe réteget.
Viszonylag mozgékony viselet vált így belőle, ami a legtöbb támadási fajtának ellenállt. A nagy negatívuma, mint említettem a súlya. Íjászoknak nem nagyon ajánlott, de kis megszokással és kompromisszumokkal használható. Ezzel a viselettel bemerészkedhetünk a csaták közepébe!
A bónusz csapat:
Sokrétegű bőrvért, különféle megerősítésekkel:
Ebbe a díszes csoportba elég nagy listát sorolhatunk fel. Ide tartoznak a hun és a szamuráj páncélok is!
Itt annyi az egyszerű trükk, hogy a bőrt ötvözték egyéb strapabíró anyagokkal is, mint pl bambusz lamella, acél lamella, bronz, fa stb - stb. Ez olyan nagy réteg és annyi különbség található meg benne, hogy nem nagyon lehet rájuk húzni egy sablonszöveget. Tájegységenként változott a felhasználásuk és "ellenfeleik".
Sajnos ennyiben még nem fújt ki a téma, több száz oldalon lehetne taglalni. A fő szándékom egy alaptájékoztatást adni a bőrvért kombinációkról, leginkább azokról, amikkel személyes tapasztalataim is vannak és el is tudom őket készíteni.
Egyelőre a vértek még fejlesztés alatt állnak, ezért nem tudok jelenleg ilyen felkéréseket teljesíteni, amint ez változik, jelezni fogom az oldalon és a FB oldalon is!
Szándékomban áll kibővíteni az elmélkedésemet képekkel is bővíteni, később majd teszteket is fogok megosztani, videó formájában. Vágás és sérülés tesztek, keleti és európai fegyverekkel.
Amit leírtam nem szentírás :) ismét jelzem, saját tapasztalatok alapján foglaltam össze.